اسکوتر برقی چیست؟ هر آنچه که باید در مورد اسکوتر برقی بدانید.

اسکوتر برقی چیست؟ هر آنچه که باید در مورد اسکوتر برقی بدانید.

اسکوتر برقی

واژه اسکوتر یا هاوربرد یک واژه نسبتاً نوین است. واژه هاور از کلمه hoveren  مربوط به قرن پانزدهم میلادی به معنی شناوری طولانی نشات گرفته است. در حالی کلمه برد قدیم ی­تر از آن است و از واژه قدیمی انگلیسی Bord که ریشه در زبان آلمانی دارد نشات گرفته است. نخسین استفاده از این واژه در زبان انگلیسی به سال ۱۹۶۷ بازمی­ گردد، زمانی که نخستین بار در یک رمان علمی تخیلی استفاده شد، رمانی با نام Hole in the Zero نوشته نویسنده انگلیسی M.K. Joseph. واژه هاوربرد نخستین بار به واسطه کاربرد در فیلم بازگشت به آینده، معروف شد.

آگاه باشید که می­ خواهید چه چیزی به عنوان کادو بخرید، چرا که ممکن است جلوی صورت شما منفجر شود. هاوربردها، یا به عبارت دقیق ­تر اسکوترهای خودتعادلی، یکی از محبوب ­ترین موارد برای کادو دادن هستند. البته نباید نگران باشید چون در محصولات موجود و اورجینال موجود در بازار، محصولات دچار آتش سوزی نمی شوند و شما می توانید با خیال راحت اقدام به خرید محصول خود کنید.

اما نگرانی رو به رشدی در مورد ایمنی این وسیله نقلیه وجود دارد. هزاران مورد ویدئو در مورد خرابی اسکوترهای برقی در سایت­ های مثل یوتیوب وجود دارد و در بسیاری از موارد منجر به آسیب­ دیدگی ­های شدید شده ­اند. در موارد بسیار حاد، هاوربردهای ارزان قیمت منفجر شده و آتش می­ گرفتند که فروشگاه­ های اینترنتی را مجبور کرد تا فروش بعضی از مدل ­ها را متوقف کرده و آنها را به انبارهای خود بازگردانند. شهرهای لندن و نیویورک اقداماتی را در راستای نظارت بر حرکت اسکوترهای برقی در خیابان­ ها و پیاده ­روها انجام داده ­اند. بنابراین چنین به نظر می­ رسد که زمان برطرف کردن برخی ابهامات در مورد اسکوتر فرارسیده است. در ایجا هر چیزی را که برای خرید اسکوتر به آن نیاز دارید آورده شده است.

اسکوتر چیست؟

از نظر فنی، اسکوتر برقی یک سکوی شناور ( شبیه به یک اسکیت برد بدون چرخ) است که برای مصارف حمل و نقل شخصی استفاده می­ شود. این واژه برای استفاده در فیلم بازگشت به آینده ۲ اختراع شد، جایی که قهرمان داستان یا همان  Marty McFly به آینده سفر می ­کند تا متوجه شود که کودکان بر روی تخته­ های شناور بدون چرخ حرکت می­ کنند. هر چند که اسکوترهای خودتعادلی حقیقتاً شناور نیستند، اما مردم به واژه هاوربرد در خارج از کشور و اسکوتر برقی در ایران به عنوان یک اصطلاح محاوره­ ای برای اشاره به این وسیله نقلیه عادت کرده ­اند، بیشتر به این دلیل که این واژه جذاب ­تر است.

 

اسکوتر برقی چیست

چگونه کار می ­کنند؟

اسکوترهای خودتعادلی چند بخش اصلی دارند: یک ژیروسکوپ برای برای تعیین شیب مسیر یا تعادل وسیله نقلیه. موتور که تعادل اسکوتر را حفظ کرده و آن را به جلو می ­راند، ریزپردازنده­ ها که توان خروجی از موتور را کنترل می ­کنند و باطری ­های بزرگ برای سوخت ­رسانی به وسیله نقلیه.

مهمترین وظیفه اسکوتر خود تعادلی ( همان­طور که حدس زده ­اید) حفظ تعادل خود است. بدین منظور، ریزپردازنده­ های وسیله نقلیه جهتی را که راننده به آن خم شده­ است را پایش می­ کنند. همچنین ژیروسکوپ نیز به ریزپردازنده­ ها متصل است و به جمع ­آوری اطلاعات در مورد کج شدگی هاوربرد کمک می­ کند. موتورهای داخل اسکوتر توان خروجی را تغییر می ­دهد تا تعادل راننده حفظ شود. هر اسکوتر برقی خودتعادلی با دیگری متفاوت است، بدین معنی که هرکدام از باطری، ریزپردازنده و موتور متفاوتی استفاده می­ کنند.

چرا تا این حد محبوب هستند؟

شما باید از Justin Bieber، Wiz Khalifa، Nick Jonas ، Kendall Jenner، Skrillex و تمام سلبریتی­ هایی تشکر کنید که با اسکوتر برقی در میان مردم و در خانه خود رانندگی می ­کنند.

از نظر فنی یک اسکوتر برقی یک سکوی شناور است.

یکی از نخستین مواردی که کسی با هاوربرد در انظار عمومی رانندگی می ­کرد، به ماه ژوئن باز می ­گردد. زمانی که تیم کلیولند کاوالیرز در فینال NBA شکست خورده بود. بازیکن گارد تیم J.R. Smith، که به رفتارهای عجیب خارج زمین شناخته شده بود، به سرعت از استادیوم خارج شد و از آن زمان در اذهان ثبت شد.

تا اینکه چند ماه بعد در آگوست، Wiz Khalifa در فرودگاه بین ­المللی لس آنجلس بازداشت شد و باعث شد که جایگاه اسکوتر برقی تثبیت شود. مدت کوتاهی پس از آن، افراد مشهور در حال رانندگی با اسکوتر برقی در بسیاری از مکان­ های عمومی مشاهده می ­شدند.

آیا هاوربردها قانونی هستند؟

در ایران هیچ گونه قانونی از بابت قانونی یا غیرقانونی بودن اسکوترهای برقی وجود ندارد ولی در برخی از کشورهای دنیا ممنوعیت هایی برای استفاده و حتی نحوه استفاده از اسکوترهای برقی وجود دارد. پیشنهاد ما این است که اگر این متن را مطالعه می کنید و در کشوری غیر از ایران زندگی می کنید، منابع قوانینی کشور موردنظرتان را مطالعه کنید و بدانید که آیا استفاده از آن در کشور موردنظرتان قانونی است یا نه؟ برای نمونه در کشور آمریکا یا بریتانیا قوانینی در مورد استفاده اسکوتر برقی دارند. برای مثال هم نیویورک و هم بریتانیا تفسیر مشابهی از قانون محدود کننده استفاده از اسکوتر برقی خودتعادلی در مکان­های عمومی دارند. بدین دلیل که رانندگان اسکوتر برقی در صورتی که در پیاده­ روها رانندگی کنند جریان ترافیک را مختل خواهند کرد ( همانند راندن دوچرخه در پیاده رو یا هر وسیله نقلیه بزرگ دیگری). همچنین این آژانس­ های دولتی مردم را از راندن هاوربرد در خیابان نیز منع می ­کنند بدین دلیل که این وسایل نمی ­توانند پلاک­گذاری یا بیمه شوند. بنابراین، به طور خلاصه، تنها مکانی که ایمنی کافی برای راندن اسکوتر برقی را دارید ملک خصوصی است.

همچنین شما نمی­توانید هاوربرد را به داخل برخی از هواپیماها ببرید. علت این ممنوعیت هم به آتش گرفتن اسکوترهای برقی بر می گردد، چون در گذشته به علت استاندارد نبودن اسکوترها و به خصوص باتری ها شاهد آتش گرفتن اسکوترهای برقی بودیم. این در حالی است که این مشکل تا حدودی رفع شده است و محصولاتی که گواهی نامه Ul2272 را دارا باشند، از این مشکل مبرا هستند و شما می توانید با خیال راحت اقدام به راندن آن کنید.

چرا هاوربردها منفجر می­شوند؟

در بسیاری از موارد علت انفجار اسکوترهای برقی استفاده از باطری نامناسب است. تفاوت بسیاری بین اسکوترهای برقی موجود در بازار از لحاظ قیمیت و کیفیت وجود دارد.

همان­طور که می ­توانید تصور کنید، نسخه ­های ارزان قیمت اسکوتر برقی دارای کیفیت مشابهی با نمونه ­های پیشرفته ­تر نیستند. . Buzzfeed News گزارشی در مورد برخی شرکت ­های چینی تهیه کرده است که محصولاتی با قیمت پایین تولید می کنند، بدون اینکه به کیفیت توجهی کنند. بسیاری از این شرکت ­‌های چینی شروع به صادرات هاوربردها بدون انجام کنترل کیفی نمودند. در شرایطی که صادرات محصول فاقد کنترل کیفیت در واقع صادرات یک محصول خطرناک است.

انفجار باطری چیز جدیدی برای مصرف­کنندگان لوازم الکترونیکی نیست: تلفن ­های هوشمند، لپ ­تاپ ­ها، خودروهای برقی و… دارای تعداد بیشماری گزارش در مورد انفجار باطری بوده ­اند. در اغلب موارد سیستم­ های خنک کننده که در داخل وسیله به کار برده می­ شود برای نگه داشتن دما در حد ایمن کافی نیست. در مورد وسایلی نظیر اسکوتر برقی، باطری به اندازه کافی بزرگ و قدرتمند است که آتش حاصل از آن می­ تواند تمام یک خانه را بسوزاند.

 

خرید اسکوتر برقی

آیا استفاده از اسکوتر برقی محدودیت سنی دارد؟

در حالت کلی نمی توان محدودیت سنی خاصی برای استفاده از اسکوترهای برقی لحاظ کرد، این بدین منظور است که افراد بالای ۷-۸ سال  می توانند از این اسکوتر برقی استفاده کنند تا افرادی سالمند، نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که بهتر است تا افراد بالای ۵۰ سال اقدام به راندن آن نکنند، چون ممکن است در راندن و حفظ تعادل مشکل داشته باشند و در صورت زمین خوردن، مشکلات جدی برای آنها به وجود بیاید.

دسته بندی اسکوترهای برقی از لحاظ دسته دار و بدون دسته

اسکوترهای برقی در حالت می توان به نوع دسته دار و بدون دسته دسته تقسیم بندی کرد. در گذشته افراد اسکوترهای ساده را به عنوان اسکوتر می شناختند و آگاهی چندانی با سایر انواع اسکوتر برقی نداشتند.

اسکوترهای برقی رایج در بازار برخلاف سایر اسکوتر بدون دسته هستند و این نوع اسکوترها با نام های مختلفی مانند اسکوتر برقی، هاوربرد، اسکوتر تعادلی، خودتراز، خودبالانس و اسکوتر هوشمند شناخته می شوند. در برخی مواقع اسکوترها با نام شرکت های تولید کننده شناخته می شود، مانند اسمارت بالانس، لامبورگینی، airboard ، Fspeed، شیائومی، ناین بات.

اسکوتر برقی بدون دسته

همان گونه که از نام این نوع اسکوترهای برقی شناخته می شود، این نوع اسکوترها بدون دسته هستند و شما برای راندن و حرکت آنها نیازی به دسته ندارید و اسکوتر براساس موتورهایی که دارد و حرکت با فشار پا و گردش به وسیله پا و بدن شما انجام می شود.

این نوع اسکوترها دارای ۲ چرخ و بدون دسته هستند، برای راند و حفظ تعادل این نوع اسکوترها نیاز است تا نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید. شما می توانید به راحتی با چندین ساعت تمرین و یادگیری اقدام به راندن آنها بکنید و از رانندگی خود لذت ببرید.

اسکوتر برقی دسته دار

با استفاده از انواع اسکوتر برقی دسته دار می توانید جهت حرکت خود را مشخص کنید و به راحتی به چپ یا راست حرکت کنید. اسکوترهای برقی دسته دار دارای نمایشنگر سرعت و شارژ هستند. شما می توانید با استفاده از اسکوتر برقی دسته دار خود در پارک یا خیابان اقدام به رانندگی کنید و از آن لذت ببرید.

تنظیم دسته اسکوتر برقی دسته دار

اسکوترهای برقی دسته دار دارای یک دسته در جلو هستند که این دسته قابلیت تنظیم برای سنین مختلف را دارد و شما می توانید براساس قد خود این دسته را تنظیم کنید و برای حرکت و انتقال از این دسته استفاده کنید.

آموزش راندن اسکوتر برقی دسته دار

جهت حفظ تعادل و راندن اسکوتر برقی دسته دار می توانید از دسته های آنها استفاده کنید. این نوع اسکوترهای برقی برای افراد مبتدی بسیار مفید است، چون می توانید با استفاده از این اسکوترها تعادل خود را بهتر حفظ کنید و اقدام به راندن آن کنید.

امکان رانندگی با استفاده از این اسکوترها تا شیب ۳۰ درجه وجود دارد ولی این نکته را مد نظر داشته باشید که با افزایش وزن و شیب، علاوه بر کاهش سرعت اسکوتر برقی، شارژ آن هم کاهش پیدا خواهد کرد.

 

فروش اسکوتر برقی

اندازه سایز اسکوتر برقی

اسکوتر برقی ۶.۵ اینچ

رایج ترین اندازه اسکوتر برقی، اسکوترهای برقی ۶.۵ اینچی است. این نوع اسکوتر ها می توانند وزنی در حدود ۳۰ الی ۱۰۰ کیلوگرم را تحمل کنند. در نتیجه این نوع اسکوترها برای افراد بالای ۸ سال و حتی بزرگسالان یک گزینه عالی به شمار می آید. این سایز اسکوتر یک گزینه بسیار عالی برای راندن در مسیر آسفالت یا پیاده رو است ولی در صورتی که قصد دارید تا در زمین های سخت تر یا ناهموار اقدام به راندن آن کنید، این سایز اسکوتر چندان برای شما مناسب نخواهد بود.

اسکوتر برقی ۸ اینچ

چرخ های اسکوتر برقی ۸ اینچی با سرعت کمتری نسبت به اسکوتر برقی ۶ اینچی حرکت می کند ولی تفاوت اصلی این اسکوتر با اسکوترهای ۶ اینچی را می توان در پایه های قوی تر، اطمینان بیشتر و فاصله بیشتر از زمین توصیف کرد.

اسکوترهای برقی ۱۰ اینچ

این سایز جز بزرگ ترین سایزهای موجود در بازار ارست که تفاوت بسیاری در سوارشدن با اسکوترهای ۴.۵ یا ۶.۵ اینچی دارد. بزرگ ترین تفاوتی که این اسکوترها با سایر اسکوترها دارد، اندازه بزرگ چرخ های آن است، که سواری بسیار نرم تری را برای شما به ارمغان می آورد و احساس می کنید که یک سواری مطمئن تری دارید.

این سایز اسکوتر برقی قادر است تا مسافت های طولانی را بپیماید و یک گزینه عالی برای رفت و آمدهای داخل شهری است. حداکثر وزنی که اسکوترهای ۱۰ اینچی می توانند تحمل کنند ۱۱۰ کیلوگرم است که یک گزینه مطلوب برای نوجوانان و بزرگترها به حساب می آید.

خرید حضوری یا اینترنتی؟

خیلی از مشتریان این سوال را دارند که محصولات مورد نظرشان را از طریق اینترنت خریداری کنند یا به صورت حضوری؟ به نظر مهم نیست. با هر کدام که راحت هستید. مهم ترین نکته ای که باید توجه کنید این است که شما باید از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که گواهی نامه ها و ضمانت های مورد نظر را از فروشنده خود دریافت کنید. همکاران فروش ما در فروشگاه تهران اسکوتر آماده هستند به صورت حضوری یا تلفنی یا از طریق سایت شما را راهنمایی کنند. در صورت تمایل می توانید با همکاران فروش ما ارتباط برقرار کنید و از راهنمایی تخصصی آنها بهره مند شوید.

تمام محصولات موجود در فروشگاه تهران اسکوتر دارای ضمانت اورجینال و اصلی بودن محصولات هستند و شما می توانید با خیال راحت از فروشگاه ما خرید کنید. تمام محصولات موجود در فروشگاه دارای گواهی نامه پارسیان اسکوتر است. شما می توانید از طرح ۱۰۰ تعویض محصول استفاده کنید.

با اقتباس از:

theverge