سگوی چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است؟

سگوی

در نگاه اول، این وسیله حمل و نقل فردی ( با نام SegwayTM Human Transporter) زیاد فوق العاده به نظر نمی ‌رسد و بیشتر شبیه یک اسکوتر پیشرفته است. اما افرادی که با سگوی رانندگی کرده ‌اند ادعا می ‌کنند که این وسیله جذاب و دوست داشتنی، فراتر از انتظار آنها عمل کرده است و یک روش کاملاً متفاوت برای حمل و نقل فردی است، که به آنها کمک می کند تا هم دوستدار محیط زیست است و هم به عنوان یک سرگرمی شناخته می شود.

سگوی، از رویا تا واقعیت: نگرش منطقی به این وسیله جذاب حمل و نقل فردی

هر چند که سگوی به آنچه که تبلیغ می‌ شود عمل نکرده است، اما قطعاً یک ماشین شگفت انگیزی است. در این مقاله شما با آنچه که سگوی را از سایر وسائل نقلیه متمایز می‌ کند آشنا شده و متوجه خواهید شد چرا مخترع آن فکر می‌ کرد که آن می‌ تواند دنیا را تغییر دهد.

ویژگی ها و تفاوت های جذاب سگوی

برخلاف خودرو، Segway تنها دو چرخ دارد و شبیه به چرخ دستی معمولی است، اما می ‌تواند تعادل خود را حفظ کند.

برای حرکت رو به جلو و رو به عقب با سگوی، راننده تنها به جلو یا عقب خم می‌ شود. برای چرخش به راست یا چپ، راننده دسته را به جلو یا عقب حرکت می ‌دهد.

تشابه سگوی و کارکرد مغز انسان

حالت خودتعادلی شگفت ‌انگیزترین چیز در مورد سگوی بوده و نکته کلیدی عملکرد آن است. برای فهم نحوه عملکرد این سیستم، کافی است به این نکته توجه کنید که این ابزار کارکردی مانند بدن انسان دارد.

اگر سرپا بایستید و به جلو خم شوید، تعادل خود را از دست می‌ دهید ولی احتمالاً با صورت به زمین نمی‌ خورید. مغز شما می ‌داند که تعادل خود را از دست داده ‌اید، به این دلیل که مایع موجود در گوش داخلی جابه جا می ‌شود. بنابراین شروع به جلو آوردن پای شما می ‌شود تا از سقوط شما جلوگیری کند. اگر به خم شدن ادامه دهید مغز شما به جلو آوردن پای شما ادامه خواهد داد. به جای به زمین خورن ، شما یک گام به جلو حرکت خواهید کرد.

 

خرید سگوی

 

سگوی نیز تقریباً همین کار را انجام می‌ دهد، به جز اینکه به جای پا چرخ دارد و به جای ماهیچه موتور دارد و یک مجموعه از ریزپردازنده ‌ها به جای مغز و یک مجموعه از حسگرهای پیچیده به جای سیستم تعادلی گوش داخلی. همانند مغز شما، سگوی می ‌داند که چه زمانی به جلو خم می ‌شوید. برای حفظ تعادل، چرخ‌ های خود را با همان سرعت به حرکت در می‌ آورد، بنابراین شما به جلو حرکت می‌ کنید.

به بیان بسیار ساده، سگوی مجموعه‌ای از حسگرها، سیستم کنترل و یک سیستم موتور است. در این بخش، نگاهی به هرکدام از این بخش ‌ها خواهیم داشت.

سیستم حسگر Segway

سیستم حسگر شامل مجموعه‌ای از ژیروسکوپ ‌ها است. یک ژیروسکوپ اولیه شامل یک چرخ گردان داخل یک چارچوب ثابت است. جسم چرخان در مقابل تغییرات محور چرخش خود مقاومت می‌ کند، چرا که نیروی اعمال شده در امتداد خود جسم وارد می‌ شود. اگر شما به یک نقطه در بالای چرخ گردان نیرو وارد کنید، آن نقطه حول چرخ گردان حرکت می ‌کند اما هنوز هم نیروی وارد شده از سوی شما را حس می ‌کند. همزمان که نقطه ‌ای که نیرو به آن وارد شده در حال حرکت است، با نیروی در جهت مقابل مواجه می‌ شود. لذا نیرو موازنه خواهد شد.

 

سگوی چیست

 

سگوی شامل ۳  بخش اصلی است: مجموعه موتور و چرخ، سیستم حسگر، مدار الکتریکی و سیستم کنترل اپراتور به عنوان مغر وسیله

به دلیل مقاومت آن در برابر نیروی خارجی، چرخ ژیروسکوپ وضعیت خود در فضا را حفظ خواهد کرد ( نسبت به زمین )، حتی در صورتی که شما آن را کج کنید. اما چارچوب ژیروسکوپ آزادانه در فضا حرکت می ‌کند. با اندازه گیری موقعیت چرخ گردان ژیروسکوپ نسبت به چارچوب، یک حسگر دقیق می ‌تواند شیب جسم ( چه مقدار نسبت موقعیت کاملاً صاف کج شده است ) همچینن سرعت تغییر شیب ( سرعت کج شدن) را پیش بینی کند.

ژیروسکوپ معمولی به سختی می ‌تواند در این نوع وسیله نقلیه ( سگوی) به کار رود، بنابراین سگوی با مکانیسم متفاوتی این ویژگی را در خود ایجاد می‌ کند. سگوی از یک حسگر سرعت زاویه‌ ای ویژه که از سیلیکون ساخته شده است استفاده می ‌کند. این نوع ژیروسکوپ میزان چرخش جسم را با استفاده از اثر کوریولیس در مقیاس بسیار ریز تعیین می‌ کند.

یک ژیروسکوپ سیلیکونی معمولی شامل صفحات ریز سیلیکونی است که بر روی یک چارچوب متصل شده‌ اند. ذرات سیلیکون با یک جریان الکترواستاتیک که در طول صفحه اعمال شده است حرکت می‌ کنند. ذرات در مسیر ویژه ای حرکت می ‌کنند که باعث می ‌شود صفحه به صورت قابل پیش بینی لرزش کند. اما زمانی که صفحه به حول محور خود بچرخد ( بدین معنی که سگوی در یک صفحه خاص در حال چرخیدن است)، ذرات به طور ناگهانی نسبت به صفحه جابجا می ‌شوند. این لرزش را تغییر می ‌دهد و موجب تغییردر درجه چرخش می‌ شود. سیستم ژیروسکوپ تغییر در ارتعاش را اندازه گرفته و این اطلاعات را به کامپیوتر منتقل می ‌کند. بدین ترتیب، کامپیوتر می ‌تواند تعیین کند که سگوی در حال چرخش به حول محور خاصی است.

۵ حسگر ژیرسکوپ و افزایش اعتمادپذیری اسکوتر برقی

سگوی HT دارای ۵ حسگر ژیروسکوپ است، هر چند که تنها به ۳ عدد آنها برای تشخیص شیب رو به جلو یا رو به عقب و همچنین متمایل شدن به چپ یا راست نیاز دارد. ( اصطاحاً گردش). دو حسگر دیگر به صورت اضافه به کار رفته ‌اند تا وسیله نقلیه قابل اعتمادتر باشد. علاوه بر این، سگوی دارای ۲ حسگر انحراف حاوی سیال الکترولیت است. همانند گوش داخلی شما، این سیستم موقعیت آن را نسبت به زمین بر اساس میزان کج شدگی سطح سیال اندازه می ‌گیرد.

تمام اطلاعات کج شدگی به مغز وسیله که شامل دو مدار الکترونیکی کنترل‌گر حاوی شبکه‌ای از ریزپردازنده است  فرستاده می‌ شود. سگوی جمعاً دارای ۱۰ ریز پردازنده است که جمعاً سه برابر قوی ‌تر از توان پردازشی یک کامپیوتر PC معمولی است. معمولاً، هر ۲  مدار با هم کار می ‌کنند، اما اگر یکی از مدارها خراب شود، دیگری وظیفه را بر عهده خواهد گرفت به طوری که سیستم بتواند راننده را از خرابی و احتمال خاموش شدن مطلع کند.

 

segway چیست

سگوی به این میزان از قدرت پردازش نیاز دارد، چرا که باید بتواند تنظیمات بسیار ریز برای جلوگیری از سقوط راننده را انجام دهد. در حالت کار معمولی، مدار کنترل کننده وضعیت حسگرها را به میزان ۱۰۰ بار در ثانیه  بررسی می‌ کند. ریزپردازنده ‌ها از نرم‌ افزار پیشرفته برای پایش اطلاعات پایداری و تنظیم سرعت چندین موتور الکتریکی استفاده می ‌کنند. موتورهای الکتریکی، که با یک جفت باطری هیبرید نیکل ( NIMH) یا یون لیتیمی تغذیه می ‌شوند، هر کدام از چرخ‌ ها را به طور مستقل از هم و با سرعت متغیر به حرکت در می ‌آورند.

زمانی که وسیله به جلو خم شود، موتورها هر ۲ چرخ را به سمت جلو می‌ چرخانند تا از انحراف بیش از حد جلوگیری شود. زمانی که وسیله به سمت عقب منحرف شود، موتورها هر ۲ چرخ را به عقب می‌ چرخانند. زمانی که راننده دسته کنترل را برای گردش به چپ یا راست می‌ گرداند، موتورها یک چرخ را سریع تر از چرخ دیگر می‌ چرخانند، یا چرخ‌ ها را در خلاف هم می‌ چرخانند به طوری که وسیله گردش کند.

این یقیناً یک ماشین شگفت انگیز است، اما براساس برخی ادعاها به اندازه اینترنت اهمیت دارد؟ در بخش بعدی، متوجه خواهیم شد که این ماشین چه تاثیراتی می‌ تواند بر دنیای مدرن داشته باشد.

مخترع سگوی Dean Kamen تایید می ‌کند که آن نمی‌ تواند جایگزین خودرو شود، چرا که هرگز نمی‌ تواند قابلیت‌ ‌های خودرو را داشته باشد. مدل استاندارد Hti80 تنها با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می ‌کند و باید حداقل به مدت ۶  ساعت به برق خانگی متصل شود تا کاملاً شارژ شده و بتواند به مدت حداکثر ۲۴ کیلومتر حرکت کند. واضح است که این نوع ماشین نمی ‌تواند در سفرهای برون شهری کارایی مناسبی داشته باشد.

سگوی تنها اندکی از یک شخص بزرگ تر است، بنابراین به اندازه خودرو فضا نمی‌ گیرد. به عنوان یک وسیله نقلیه مخصوص پیاده رو، به راننده اجازه می ‌دهد از بین جمعیت رد شده و از جاده استفاده نکند. همانند اسکوترها و دوچرخه‌ها، این وسیله نیز هر ساله عامل تعداد بالایی تصادف در پیاده روها است. اما حامیان سگوی می‌ گویند این به اندازه راه رفتن خطرناک است، چرا که وسیله با سرعت نسبتاً پایینی حرکت می ‌کند.

در حالی که افراد نمی ‌توانند با سرعت بالایی به مقصد برسند، سگوی می ‌تواند از ترافیک ‌های آهسته و سنگین به سرعت عبور کند. زمانی که به مقصد رسیدند، رانندگان می ‌توانند سگوی را بدون نگران بودن از پارکینگ به داخل خانه ببرند. همچنین نیاز به رفتن به پمپ بنزین نیست، چرا که سگوی معمولاً با برق خانگی کار می ‌کند.

سگوی ‌ها همیشه وسیله مناسبی برای جابجایی در محل ‌های شلوغ هستند، در شرایطی که محل‌ های تنگ استفاده از وسایل بزرگ تر را مشکل می ‌سازد. افراد ممکن است از آن برای تردد در محل‌ های بزرگی نظیر فرودگاه‌ ها یا پارک‌ ها استفاده کنند. حقیقتاً محدودیتی در مورد شیوه استفاده افراد از این وسیله وجود ندارد. سگوی می ‌تواند در اغلب مکان‌ هایی که شما در آن راه می‌ روید جا می‌ شود، شما را سریع تر به مقصد رسانده و مجبور نیستید انرژی زیادی صرف کنید.

صرفه جویی در هزینه های فردی و پاک بودن محیط زیست

از سال ۲۰۰۲ که segway به بازار آمده است، تغییرات زیادی در ظاهر و ماهیت و بحث های فنی آن به وجود آمده است. ممکن است که هزینه خرید سگوی برای شما زیاد باشد، ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که شما به ازای خرید این محصول، یک وسیله بسیار با کیفیت را تهیه می کنید. شما می توانید هر نوع اسکوتور برقی و سگوی های مورد نظرتان را از فروشگاه های فیزیکی یا اینترنتی تهیه کنید. تمام محصولات موجود در فروشگاه تهران اسکوتر دارای ضمانت و گواهی نامه های معتبر است. در صورتی که نیاز دارید، بیشتر با افرادی که در این زمینه تخصص دارند، مشور کنید. می توانید با همکاران ما در تهران اسکوتر در ارتباط باشید و همکاران ما شما را به خوبی راهنمایی خواهند کرد.

تاریخچه پیدایش Segway

Kamen ( مخترع Segway ) معتقد است پس از دیدن قابلیت ‌های این وسیله، هر روز افراد بیشتری خواهان این ماشین خواهند بود. برای رسیدن به این هدف، او در ابتدا آژانس ‌های دولتی و شرکت ‌های بزرگ را در نظر گرفته است، نه بازار مصرف کنندگان خرد را در ۳  گروه‌ در شهر آتالانتای ایالت جورجیا از جمله اداره پلیس، نخستین مجموعه ‌های هستند که سگوی را در خیابان ‌های شهر امتحان می ‌کنند. در ابتدا چندین نیروی پلیس شامل اداره پلیس شیکاگو از سگوی HT i180 مدل پلیس استفاده می کردند.

خرید segway

Segway Hit180

این ویژگی‌ ها به مدل استاندارد Hti180 مربوط می ‌شود. سگوی همچنین شامل ۴ مدل دیگر است: مدل Hti180 پلیس، Cross-Terrain Transporter، Golf Transporter (GT) و p133 که یک مدل کوچک و سبک وزن است. برای دیدن مشخصات بیشتر، می توانید به وب سایت محصولات سگوی مراجعه کنید.

حداکثر سرعت: ۱۲ مایل بر ساعت ( ۲۰ کیلومتر بر ساعت) تقریباً ۳ برابر سرعت راه رفتن معمولی.

وزن: ۸۳ پوند (  ۳۸ کیلوگرم)

عرض: میزان جاگیری سگوی ( فضای که بر روی زمین اشغال می ‌کند) در حدود ۱۹ الی ۲۵ اینچ ( ۴۸ تا ۵/۶۳ سانتی متر) است. این باعث می‌ شود که سگوی ابعادی مشابه با یک شخص متوسط داشته باشد و فضای زیادی را در خیابان اشغال نکند. سکوی آن ۸ اینچ ( ۲۰ سانتی متر ) بالای سطح زمین قرار دارد.

رابط کاربری راننده بسیار زیبا و واضح طراحی شده است.

حداکثر وزن قابل تحمل: ۲۶۰ پوند ( ۱۱۸ کیلوگرم) شامل بار و راننده است.

مسافت قابل پیمایش: در حدود ۱۷ مایل ( ۲۸ کیلومتر) بر روی سطح صاف، با یک بار شارژ باطری لیتیمی و ۸ الی ۱۲ مایل با یک بار شارژ باطری هیدرید نیکل ( NiMH).

رابط کاربری راننده: سگوی دارای یک نمایشگر LCD کوچک است که به راننده میزان باطری باقی مانده و نحوه عملکرد دستگاه را اطلاع می ‌دهد. صفحه نمایش یک صورت کارتونی را نمایش می ‌دهد که وضعیت کلی وسیله را بیان می‌کند.

موتورها: هر کدام از چرخ ‌های سگوی با یک موتور دو اسب بخاری که آلایندگی تولید نمی ‌کنند حرکت می ‌کند.

انتقال قدرت: سیستم انتقال قدرت ۲  مرحله‌ای که توسط سگوی و Axicon Technologies ساخته شده است، دارای ضریب دنده ۲۴:۱ است. این وسیله از مجموعه دنده مارپیچی استفاده می ‌کند که صدا را به طور چشمگیری کاهش می ‌دهد. تیم سگوی دو صفحه توری در گیربکس قرار داده ‌اند که صدای آن را شبیه به نوت موسیقی می‌ کند. این بدین معنی است که صدای آن دارای هارمونی است و گیربکس صدای موزیکالی تولید می ‌کند. همچنین دنده ‌ها طوری طراحی شده ‌اند که دارای ضریب دنده غیر صحیح باشند، به معنی مش دندانه دنده در نقاط مختلف از یک چرخش دنده تا چرخش بعدی. این میزان سایش و فرسودگی را کاهش داده و طول عمر گیربکس را افزایش می‌ دهد.

کامپیوتر: مغز سگوی از دو مدار الکترونیکی ساخته شده است و در شاسی وسیله قرار دارد. مدارهای الکتریکی که دارای ۱۰ ریزپردازنده هستند، معمولاً با یکدیگر کار می‌ کنند، ولی در صورت بروز مشکل کامپیوتری هرکدام می ‌توانند مستقل از هم نیز کار کنند. اگر یکی خراب شود، مدار دیگر سرعت وسیله را به تدریج کاهش خواهد داد تا از تصادف جلوگیری شود.

 

فروشگاه سگوی

 

توان: سگوی با ۲  باطری قابل شارژ تغذیه می ‌شود. سگوی با باطری یون لیتیمی یا با باطری هیدرید نیکل ( NIMH ) به بازار عرضه می شود. باطری ‌ها دائماً توسط مدار الکتریکی پایش می‌ شوند که هر گونه مشکل عملکردی را به پردازنده مرکزی مخابره می ‌کند. باطری‌ ها می‌ توانند با برق AC خانگی شارژ شوند. با توجه به اینکه هزینه برق در ایران هم بسیار ناچیز است، استفاده از Segway  بار مالی چندانی برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

حسگرها: سگوی از ۵ ژیروسکوپ و مجموعه ‌ای از حسگرهای انحراف سنج برای حفظ تعادل خود استفاده می ‌کند. تنها به ۳ ژیروسکوپ نیاز است و حسگرهای اضافی جهت احتیاط بیشتر به کار برده شده ‌اند. سگوی دارای یک حسگر وزن اضافی است که در داخل سکو به کار برده شده است و سوار شدن راننده را به کامپیوتر اطلاع می ‌دهد.

ترمز‌ها: سگوی دارای سیستم ترمز نیست. برای متوقف کردن راننده بدون خم شدن به جلو یا عقب می ‌ایستد و وسیله موقعیت خود را حفظ می‌کند.

شعاع چرخش: با توجه به اینکه تنها دو چرخ دارد، سگوی تنها می ‌تواند حول یک محور بچرخد ( چرخ‌ ها در جهت مختلف هم می ‌چرخند). این باعث می ‌شود شعاع چرخش سگوی صفر باشد.

چرخ‌ ها: چرخ‌ های سگوی شامل توپی چرخ فولادی با لبه  ترموپلاستیک تقویت شده با شیشه است. هر کدام از چرخ‌ ها با یک مهره به شفت متصل شده ‌اند. تایرها از ترکیب سیلیکا ساخته شده ‌اند که موجب حداکثر چسبندگی حتی در شرایط خیس می‌ شود.

ایمنی: سگوی از سیستم کلید الکترونیکی استفاده می ‌کند. کلید که چیزی شبیه فندک خودرو است، ۱۲۸ بیت کد دیجیتال مخفی را در خود ذخیره می ‌کند. وسیله روشن نخواهد شد، مگر اینکه کلید در پورت مخصوص قرار داده شود. کلید همچنین می‌ تواند تنظیمات عملکرد وسیله را در خود ذخیره کند. سگوی ‌ها شامل یک کلید برای حالت مبتدی هستند، در شرایطی که وسیله داری سرعت اندکی است، و یک کلید نیز برای حالت حرفه ‌ای دارد. شرکت سگوی در نظر دارد کلیدهای قابل برنامه ریزی را عرضه کند که به کاربر این امکان را می ‌دهد تنظیمات عملکردی خاصی را ذخیره کند.

شاسی: تجهیزات الکترونیکی حساس سگوی در داخل یک شاسی آلومنیومی قرار گرفته ‌اند. براساس گفته شرکت سگوی این شاسی می ‌تواند تا ۷ تن را تحمل کند.

شفت کنترل کننده: شفت آلومنیومی که به دسته فرمان منتهی می ‌شود، می ‌تواند در ارتفاع مختلف تنظیم شود. راننده ‌ها می ‌توانند گیره‌ های به این شفت متصل کنند تا بتوانند کیف و سایر وسایل را حمل کنند.‌

سگوی اورجینال و با قیمت مناسب را از کجا بخریم؟

در ایران انواع Segway و اسکوترهای برقی را می توانید از فروشگاه های فیزیکی یا اینترنتی تهیه کنید. مهم ترین پارامتری را که باید مد نظر داشته باشید، این است که محصول شما باید دارای گواهی نامه و ضمانت نامه معتبر باشد. متاسفانه به خاطر اختلاف قیمت ارز با تومان، سبب شده است که برخی از همکاران محصولات غیر اورجینال را با قیمت بالا به فروش می رسانند. به عنوان مثال یکی از مهم ترین قطعاتی که در اسکوترها وجود دارد، باتری آن است که هم در کارکرد اسکوتر تاثیر دارد و قیمت بالایی دارد. بهترین برند باتری اسکوتر در دنیا سامسونگ و ال جی است. هنگام خرید از فروشنده خود درخواست کنید، تا لیبل و نام باتری اسکوتر را برای شما به نمایش بگذارد، تا از اورجینال بودن آن اطمینان حاصل کنید.

در نوشته‌های قبلی به معرفی خوش‌نام‌ترین و معروف ترین فروشگاه های فیزیکی و اینترنتی اسکوتر برقی پرداخته ایم. در صورتی که تمایل دارید تا با این فروشگاه ها آشنا شوید، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

تمام محصولات موجود در فروشگاه تهران اسکوتر دارای گارانتی پارسیان است. شما می توانید با خیال راحت اقدام به خرید از فروشگاه ما بکنید و هم چنین می توانید از طرح بازگشت ۱۰۰ روزه محصول بهره مند شوید.

تهران اسکوتر به عنوان یکی از واردکنندگان اسکوتر در ایران از سال ۹۱ فعالیت خود را شروع کرده است و به عنوان یکی از بهترین و با کیفت ترین وارد کننده ها در ایران آماده است تا محصولات خود را با کم ترین قیمت و البته اورجینال به شما تقدیم کند.

در صورت تمایل کافی است تا قیمت محصولات ما را با محصولات مشابه در سایت های دیگر مانند دیجی کالا مقایسه کنید، تا متوجه این اختلاف قیمت باشید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد محصولات کسب کنید، یا اینکه در انتخاب محصول مشکل دارید، می توانید با همکاران ما ارتباط برقرار کنید، آنها به بهترین نحو و در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد.

منبع:

science.howstuffworks