واقعاً اسکوتربرقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

اسکوتربرقی چیست

هاوربرد، یا به عبارت دقیق‌ تر، اسکوتربرقی خودبالانس بدون نیاز به استفاده از دست، از زمان معرفی در سال ۲۰۱۵ تبدیل به یکی از هدایای جذاب برای دوستداران تکنولوژی، نوجوانان و افراد ماجراجو شده است. رویا به حقیقت پیوسته است، چرا که اسکوتربرقی به ما این امکان را می ‌دهد که در رویایی که زمانی با دیدن Marty McFly سوار بر یک هاوربرد در فیلم ” بازگشت به آینده ۲″ در سال ۱۹۸۹ داشتیم زندگی کنیم.

اسکوترهای برقی معروف شدن خود را مدیون ستاره ‌های هالیوود نظیر جاستین بیبر، ویز خالیفا و کندل جنر هستند که که سوار بر هاوربرد در کنسرت ‌ها، خیابان و رویدادهای مهم ظاهر می ‌شوند. اسکوترهای برقی در انواع مختلف رنگ‌ ها و طرح‌ ها نظیر طرح‌ های سفارشی در دسترس هستند. آنها همچنین با لوازم جانبی عرضه می ‌شوند که از آسیب دیدن آنها محافظت کرده و باعث بهبود جذابیت ظاهری آنها می ‌شود.

اسکوتربرقی دقیقاً چیست؟

مفهوم اسکوتربرقی شامل یک صفحه خودتعادلی است که به شما حس پرواز کردن را می ‌دهد. اسکوترهای برقی دارای متوسط سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت هستند.  اسکوترهای برقی زمانی که به طور کامل شارژ شده باشند می‌ توانند تا مسافت ۲۴ کیلومتر را بپیمایند.

هر چند که یک اسکوتربرقی واقعاً در هوا حرکت و پرواز نمی‌کند اما استفاده از آن می ‌تواند بسیار سرگرم کننده و جالب و جذاب باشد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که سوار بر اسکوتربرقی شوید و سپس شروع به حرکت خواهد کرد. شما می ‌توانید سرعت، چرخش و بسیار از عوامل دیگر را تنها با حرکات کوچک پا، ساق پا و نیم تنه خود کنترل کنید و از سواری با آن لذت ببرید.

اسکوترهای برقی خودبالانس با کمک حسگرهای فشار و ریزپردازنده‌ هایی که اطلاعاتی را در مورد انحراف صفحه اسکوتر جمع می‌ کنند، تعادل خود را حفظ می ‌کنند. یادگیری نحوه استفاده از اسکوتربرقی می ‌تواند مستلزم دقت و تمرکز زیادی باشد چرا که شما نمی‌ توانید از دستان خود کمک گرفته و از آنها استفاده کنید. اما پس از مدتی تمرین کردن (و شاید چند بار زمین خوردن) شما به راحتی می ‌توانید در خیابان‌ های شهرتان حرکت کنید.

بیشتر بخوانید: حداکثر سرعت اسکوتر برقی چقدر است؟

آیا اسکوترهای برقی حقیقتاً صفحه شناور هستند؟

این یک شفاف سازی بسیار مهم و ساده است: اسکوترهای برقی دقیقاً همان صفحه شناوری که در فیلم بازگشت به آینده ۲دیدید نیستند. برخلاف فیلم ‌های تخیلی، اسکوترهای برقی چرخ دارند اما با کمی تخیل استفاده از آنها هنوز هم جذاب، جالب و سرگرم کننده خواهد بود.

دلیل اینکه اسکوترهای برقی محبوبیت بسیاری نزد طیف وسیعی از افراد ماجراجو پیدا کرده ‌اند این است که  آنها برخلاف اسکیت برد یا اسکوتر از باطری استفاده می ‌کنند. این بدین معنی است که می ‌توانند با سرعت بالاتری و بدون نیاز به صرف انرژی زیادی از سوی کاربر حرکت کرده و جابجا شوند. یادگیری استفاده از آنها در مقایسه با اسکیت برد آسان بوده و هیجان انگیز تر از اسکوتر ساده هستند و مهارت اسکوتر سواری شما می ‌تواند با کمی تمرین و  در طی چند روز کامل شود.

همچنین لازم است بدانید که اسکوترهای برقی که غیر خودتعادلی هستند همانند اسکوتر معمولی هستند با این تفاوت که دارای موتور هستند. آنها دارای یک دستگیره بوده و دارایی چرخ‌های پشت سرهم هستند و کاملاً متفاوت از اسکوترهای برقی خودبالانس که در اینجا مورد بحث است، هستند.

یک اسکوتربرقی چگونه کار می‌ کند؟

ذهن پرسشگر شما ممکن است در مورد فناوری مورد استفاده شده در یک صفحه بردی که تعادل و وزن شما را حین حرکت حفظ می کند و به سرعت مناسبی نیز می رسد، سوالات فراوانی داشته باشد. این ابزار کوچک و کاربردی دارای چندین بخش است که در ارتباط با یکدیگر کار می ‌کنند تا حرکت سریع، نرم و روان و بدون نیاز به دست را فراهم آورد. هر اسکوتربرقی اجزای اصلی زیر را خواهد داشت، هرچند که ممکن است در مدل‌ها و برندها تفاوت ‌هایی وجود داشته باشد.

چرخ‌ ها

چرخ‌ ها دارای موتور الکتریکی، حسگرهای سرعت و حسگر انحراف هستد. حسگر سرعت، سرعت دورانی هرکدام از چرخ ‌ها را اندازه گرفته و اطلاعات حاصل شده را به ژیروسکوپ و به واحد کنترل سرعت که بر روی برد اصلی در کنار چرخ ‌ها قرار گرفته است می‌ فرستند.

سکوی اصلی دارای ژیروسکوپ و واحدهای کنترل سرعت

زمانی که ژیروسکوپ و واحدهای کنترل سرعت اطلاعات زاویه و سرعت دورانی را از حسگرهای داخل چرخ‌ ها دریافت کردند، آن را به پردازنده مرکزی ارسال می ‌کنند.

واحد پردازنده مرکزی

واحد پردازنده مرکزی، مغز اسکوتربرقی را تشکیل می ‌دهد. جایی که پردازنده در واحد زمان پارامترهای نظیر: وضیعت حرکت اسکوتر، سرعت پیمایش، سرعت نسبی و زاویه هر کدام از چرخ ها ( زمانی که می ‌چرخید، چرخ ‌ها دارای زاویه مخالف با هم هستند و بنابراین دارای سرعت دورانی مخالف و حرکت مخالف هستند) را محاسبه می ‌کند.

باتری

اغلب اسکوترهای برقی از بسته‌ های باتری لیتیومی ۳۶ ولتی با توان ۴۴۰۰ میلی آمپر ساعت استفاده می‌ کنند که نیاز به شارژ مجدد و مکرر را کاهش می ‌دهد. این اجزا به گونه ‌ای در کنار هم قرار می ‌گیرند تا اسکوتربرقی را بسازند که محور آن در مرکز قرار گیرد.

ژیروسکوپ

ژیروسکوپ یک اسکوتربرقی بدین منظور است که داده‌ های حسگر انحراف سنج موجود در چرخ‌ ها را دریافت کرده و به پردازنده مرکزی منتقل ‌کند تا در نهایت تعادل اسکوتربرقی در حین حرکت حفظ گردد. هر دو جایگاه قرار گیری پا در زیر خود دارای سویچ‌ هایی هستند که یک چراغ مادون قرمز LED را فعال می‌ کنند و آنها نیز یک حسگر را فعال می ‌کنند.

زمانی که پای شما صاف و مستقیم باشد چراغ روشن خواهد ماند که به پردازنده مرکزی اعلام می ‌کند نیازی به فعال کردن موتورها نیست. به محض اینکه راننده موقعیت خود را عوض کرد ( تمایل بدن به جلو یا عقب)، سویچ ‌ها چراغ LED را خاموش کرده و حسگرها به پردازنده مرکزی اعلام می‌ کنند که زمان روشن کردن موتورها فرا رسیده است.

موتورها

موتورهای موجود در هر چرخ مستقل از یکدیگر کار می ‌کنند. بدین معنی که می ‌توانند چرخ‌ها را در جهت عکس هم به حرکت در آورند، به همین دلیل است که می‌ توانید با استفاده از اسکوتربرقی به صورت چرخشی و به دور خود حرکت کنید. تا زمانی که حسگرها چراغ LED را تشخیص دهند، اسکوتر به مسیر مستقیم حرکت خواهد کرد.

چراغ LED تنها زمانی خاموش می ‌شود که سویچ ها در اثر تغییر وزن بدن فشار داده شوند. اگر کسی بخواهد به سمت چپ چرخش کند، پای راننده سویچ راست جلویی را فعال می‌ کند و موجب چرخش رو به جلوی چرخ راست می ‌شود. در حالی که پای چپ شما سویچ پشتی چپ را فعال می کند و موجب چرخش رو به عقب چرخ چپ می ‌شود.

زمانی که به جلو خم می‌ شوید، پردازنده مرکزی به موتورها دستور می‌ دهد سریع تر کار کنند. این در واقع کمک می ‌کند که ابزار با مرکز گرانش شما هماهنگ شود. این اصل ساده و در عین حال مهم به شما کمک می‌ کند تا سرعت و جهت اسکوتربرقی را به راحتی با وزن خود کنترل کنید.

آیا اسکوترهای برقی خطرناک هستند؟

برخلاف محبوبیت فراوان شان، اسکوترهای برقی خودبالانس به دلایلی مختلفی زیر ذره بین بوده ‌اند که ایمنی از مهم ترین این موارد است. ما مواردی از داغ شدن و حتی انفجار اسکوترهای برقی را شنیده ‌ایم. در عین نگران کننده بودن این موارد و حوادث، این موضوع تنها در مورد اسکوترهای تقلبی ارزان قیمت و بی کیفیت صادق است که دارای استاندارد های ایمنی معتبر نیستند. مهم ترین دلایل این عملکرد ضعیف، موقعیت ضعیف قرار گیری باطری و عدم عایق سازی مناسب محفظه قرار گیری باطری و سایر اجزای اسکوتربرقی است. همانند بسیاری از اسباب بازی ‌هایی با قابلیت راندن، گواهی نامه ‌های ایمنی فراوانی برای اسکوترهای برقی در بسیاری از کشورها وجود دارند که کسب آنها از سوی شرکت های تولید کننده  به صورت اجباری هستند.

یک اسکوتربرقی ایده ال دارای باطری‌ های لیتومی و پردازنده مرکزی است که در جهت مخالف و در مقابل هم قرار گرفته اند تا احتمال هرگونه داغ شدگی  و انفجار را  کاهش دهد. جهت حصول اطمینان از عدم وقوع این اتفاق برای شما، بهتر است اسکوتر خود را مستقیماً از تولید کننده و فروشنده معتبر و قابل اطمینان تهیه کنید. تنها مسائل مکانیکی در زمینه اسکوتربرقی  مطرح نیستند، همچنین اسکوترهای برقی به دلایل ایمنی، با چالش ممنوعیت استفاده در شهرها در جاده ‌ها و پیاده ‌روها مواجه هستند.

به همین دلیل اسکوترهای برقی در شهرهای بزرگ و پر جمعیت نظیر لندن و نیویورک به عنوان وسیله حمل و نقل درنظر گرفته نمی ‌شوند. بر مبنای قانون، وسایل حمل و نقل موتوری حق عبور از پیاده‌ روها و اماکن پردد را ندارند. بنابراین، در این مناطق بهتر است از این وسیله تنها در ملک شخصی یا پارک‌ ها استفاده شود. قوانین منطقه سکونت خود را بررسی کنید و همیشه از لوازم ایمنی مناسب و مطمئن استفاده کنید تا مرتکب قانون شکنی ناخواسته نشوید.

نکات لازم قبل از خرید و استفاده از یک اسکوتر برقی

۱- سعی کنید اسکوتربرقی  سبک وزنی بخرید تا بتوانید آن را به راحتی جابجا کنید.

۲- از حرکت با اسکوتربرقی در نواحی شیب دار پرهیز کنید، چرا که موجب کاهش کارایی اسکوتربرقی می ‌شود.

۳- قوانین محلی را در مورد محل ‌های مجاز استفاده از اسکوتربرقی و جریمه ‌های استفاده از اسکوتربرقی در مناطق ممنوعه را بررسی کنید.

۴- اسکوتربرقی مناسب برای استفاده کودکان نیست.

۵- مهم نیست که کودکان چقدر به راحتی استفاده از اسکوتربرقی را یاد می ‌گیرند، مطمئن شوید که کودکان زیر ۱۲ سال از اسکوتربرقی استفاده نکنند.

۶- در مورد برندی که اسکوتربرقی را از آن خرید می‌ کنید کاملاً تحقیق کنید.

۷- مطمئن شوید که از برندهای معتبری نظیر Hover-X در انگلستان، که دارای استانداردهای بین المللی ایمنی در زمینه اسکوتربرقی هستند خرید کنید.

۸- چند ساعت طول می‌کشد تا اسکوتربرقی شما شارژ شود. پس صبور باشید! در غیر این صورت ممکن است شارژ اسکوتربرقی شما در حین رانندگی تمام شود و در راه بمانید.

۹- بسیاری از شرکت ‌ها و خطوط هواپیمایی اجازه ورود اسکوتربرقی را به داخل هواپیما نمی ‌دهند. همیشه قبل از مسافرت از قوانین شرکت هوایی در این زمینه مطلع شوید.

۱۰- مراقب اجناس تقلبی که برندهای معروف را کپی می ‌کنند باشید.

۱۱- مطمئن شوید که اسکوتربرقی دارای ضمانت نامه معتبر تولید کننده باشد. در صورت امکان مستقیماً از تولید کننده خرید کنید.

۱۲- همیشه در هنگام رانندگی با اسکوتربرقی لوازم ایمنی را بپوشید و از اقدامات مخاطره آمیز که موحب آسیب دیدگی جدی می‌ شود پرهیز کنید.

آینده اسکوترهای برقی چیست؟

فرم کنونی اسکوترهای برقی دارای چندین مورد اشکال است: چرخ‌ های کوچک و سیستم تعلیق حساس که مناسب حرکت در زمین ‌های ناهموار و ناصاف نیستند. حتی شکاف ‌های کوچک در پیاده رو، مسیرهای ناصاف و سنگ ریزه ‌ها نیز می ‌توانند مانعی بر مسیر شما هنگام رانندگی با اسکوتربرقی باشند. به بیان ساده، اسکوتربرقی نیازمند یک مسیر کاملاً صاف است تا حرکت کند. اسکوترهای برقی آینده ممکن است با استفاده از چرخ ‌های بزرگ تر و سیستم تعلیق پایدارتر، این مشکل را مرتفع کنند.

برخی از تولید کنندگان اسکوتربرقی نظیر Hover-x در انگلستان، بدنه ضد لرزش تولید کرده ‌اند، بدین معنی که این اسکوترهای برقی قادر هستند در مقابل لرزش‌ ها و شوک‌ های وارد شده مقاومت کنند. بهبود سیستم تعلیق به معنی قرار گیری اسکوتر در انواع زمین ‌های مختلف است که به این معنی است که حسگرها نیازمند پایداری مداومی خواهند بود تا بتوانند تعادل اسکوتر را حفظ کنند.

علاوه بر این نیاز به یک محور کمکی خواهد بود تا با شتاب گیری و ترمزگیری های ناخواسته ناشی از حرکات پا مقابله کند. مهم ترین مسئله در تولید اسکوتربرقی باتری است که همیشه در معرض داغ شدن قرار دارد. سازندگان باید محل قرار گیری و عایق بندی مناسبی را در نظر بگیرند تا از هرگونه آسیب احتمالی پرهیز شود. همچنین اسکوتربرقی می‌ تواند به یک سیستم هشدار شارژ بیش از حد نیز مجهز شود.

آیا اسکوتربرقی برای شما مناسب است؟

در حال حاضر اسکوترهای برقی بزرگ ترین و مهمترین موضوع در حمل و نقل موتوری هستند و آنها به عنوان جذاب ترین روش ‌ها و ابزارهای حمل و نقل در شهرها در نظر گرفته می‌ شوند و حقیقتاً هم هستند. شگفت انگیز است که ببینیم چگونه ابزاری که حدود ۳ دهه قبل خیالی بود، اکنون به واقعیت امروز تبدیل شده است.

اگر به دنبال ابزاری جذاب هستید، علاقه مندی زیادی به فیلم ‌های تخیلی دهه ۱۹۸۰ میلادی دارید و به دنبال ماجراجویی هستید، یک اسکوتربرقی بهترین رفیق شما خواهد بود. هدف اسکوتربرقی این است که جالب و جذاب به نظر برسید و در عین حال از راندن آن لذت ببرید و این هدف به تحقق پیوسته است.

وب‌سایت تهران اسکوتر افتخار دارد که انواع اسکوتر برقی هوشمند و هاوربردها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب را برای مشتریان تهیه کند. ما از سال ۱۳۹۰ شروع به فعالیت کرده‌ایم و به عنوان اولین شرکت واردکننده و فروشنده تخصصی اسکوتر در ایران، توانسته‌ایم رضایت مشتریان خود را جلب کنیم.

شما با خیال راحت می‌توانید از مجموعه‌های موجود انتخاب هاوربرد مناسبی داشته باشید و با کمترین قیمت، بالاترین کیفیت را دریافت کنید.

 

منبع: toyrider